İzmir Bayraklı Özel Okul | Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Fen ve Anadolu Lisesi

Bizi arayın : 0 505 615 53 01

Bize e-posta : info@egealsancak.com.tr

Müzik

MÜZİK EĞİTİMİ

İlkokullarımızda Müzik derslerimizde öğrencilerimizle  nota değerlerini özümsetmeyi amaçlayan müzikal oyunlar oynuyoruz. Böylece öğrencilerimiz teorik bilgi edinmeden önce notaların sürelerini hissedebiliyor dolayısıyla teorik bilgi verildiğinde değerleri kolaylıkla kavrayabiliyor.

 

Motor kas becerilerini geliştirmek amacıyla bu öğrendiğimiz nota değerlerini Orff çalgılarıyla icra ediyoruz. Bu çalışma ile öğrencilerimizin bir orkestranın aynı anda farklı notalar ve ritimler çalarak birlikte nasıl ahenkli bir müzik oluşturduğunu kavramasını amaçlıyoruz.

 

Doğru nefes tekniklerini kullanarak şarkı söyleme alıştırmaları derslerimizin temel aktivitelerinden biridir. Bu çalışmalarımızda öğrencilerimizin topluluk önünde solo şarkı söyleyerek özgüvenini geliştirmesini amaçlıyoruz.

 

Öğrencilerimize dünya müziklerinden, ülkemizdeki yöresel müziklerden, caz, klasik müzik gibi çeşitli müzik türlerinden örnekler dinleterek onların iyi birer dinleyici olmasını amaçlıyoruz.

 

İleri seviye sınıflarımızda Müzik derslerimizde öğrencilerimizin müzikal teorik bilgilerini geliştirmeyi amaçlayan çalışmalar yapıyoruz. Nota isimleri ve değerleri, müzikte hız ve gürlük terimleri gibi temel teorik bilgileri akıllı tahtamızda hazırladığımız eğlenceli sunumlarla öğrencilerimize aktarıyoruz. Öğrencilerimizin bu öğrendiği teorik bilgileri orff çalgılarını kullanarak çaldıkları parçalarla pekiştirmelerini amaçlıyoruz.